Forró Miklós:
„Kolozsvár szülötteként, a kincses városhoz kötődöm leginkább”
Kötetlen beszélgetés életről, pályáról Kövesdy István rendezővel
Legutóbb a Hargita alatti városban, a Csíki Játékszínnél dolgozott vendégrendezőként. Ezt az alkalmat használtam ki, hogy pályájáról faggassam.
– Kezdjük beszélgetésünket egy szokványos kérdéssel: hogyan, mikor került a pályára?
– Nehezen. És nagyon későre. Még iskolás koromban foglalkoztatott a pálya, úgyis fogalmazhatnánk, amolyan dédelgetett álom volt számomra, de csak nagyon hosszú kitérő után jutottam célhoz. Kolozsváron születtem, ott végeztem el a középiskolát. Nem sikerült a pályára kerülnöm, hiszen 1974-ben érettségiztem és abban az évben Romániában sehol sem indult rendezői szak. Magyarországra pedig nem engedtek ki. 1976-ban felvételiztem a bukaresti Színművészeti Főiskola rendezői szakára, de nem jutottam be. Ezt követően hosszú ideig a lemondtam tervemről. Úgy alakult az életem, hogy sokáig csupán amatőrként foglalkozhattam egykori vágyammal. 1990-ben, amikor újra indult Marosvásárhelyen (több mint harminc év után) a rendezőképzés, jelentkeztem és bejutottam. 1995-ben végeztem.
– Tanárok, évfolyamtársak?
– Tompa Gábor volt az osztályvezető tanárunk és Parászka Miklós is tanított. Az évfolyamtársak: Bocsárdi László, Barabás Olga és Rusz Mónika. Összesen négyen voltunk.
– Mikor történt a mély vízbe ugrás, az első rendezése?
– Erre már főiskolásként sor került. A szatmárnémeti Északi Színháznál, Spiró György: Csirkefej című darabját rendeztem.
– Hol és milyen előadásokat rendezett?
– Majdnem minden erdélyi társulatnál megfordultam, sok olyan előadást sikerült színre vinnem, amelyekre ma is szeretettel emlékszem vissza. Hadd említsünk ezek közül csupán néhányat. Shakespeare: Tévedések vígjátéka (Kolozsvár); Bulgakov: Kutyaszív (Szatmárnémeti); Feydeau: Bolha a fülben (Kolozsvár és Sepsiszentgyörgy); Spiró György: Kvartett (Kolozsvár); Parti Nagy Lajos: Ibusár (Kolozsvár és Temesvár); Carlo Gozzi: Szarvaskirály (Sepsiszentgyörgy); Shaffer: Amadeus (Szatmárnémeti); Moliere: Nők iskolája (Sepsiszentgyörgy); Gyurkó László: A búsképű (Sepsiszentgyörgy).
– És melyik volt a legemlékezetesebb?
– Moliere: Nők iskolája.
– Melyik társulattal szeretett leginkább dolgozni?
– Leghosszabb ideig a kolozsvári társulat rendezőjeként dolgoztam (1995–2000), ahol egy nagyon erős, igényes és színvonalas társulatot találtam. Innen Sepsiszentgyörgyre szerződtem, ahol egy fiatalabb, de talán dinamikusabb társulattal dolgozhattam. Vannak olyan színészek, akikre szintén sok szeretettel gondolok, akikkel Szatmárnémetiben, Temesváron találkoztam: Czintos József, Rappert Gábor, Sebestyén Aba, Balázs Attila. Találkoztam rendkívül markáns egyéniségekkel is, ezt kivételes szerencsének tartom: Senkálszky Endre vagy Ács Alajos és Nagy Dezső (két utóbbi sajnos már nincs közöttünk). Van kedvenc színészem is, akivel sokat és igazán nagyon jól dolgoztunk együtt: Pálffy Tibor.
– És milyen volt a találkozás a Csíki Játékszín társulatával?
– Ha a színházról kell beszélni, jó benyomással fogok visszagondolni; a társulatról beszélve, egy fiatal, erősödő csapattal találkoztam. Az a meggyőződésem, ha az önértékelés és az önbizalom arra sarkalja őket, hogy egyre igényesebbek legyenek önmagukkal és a színpaddal szemben, akkor egy igazán ütőképes társulattá válhatnak, felnőve olyan társulatok mellé, mint a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi.
– Szóljunk a tervekről is.
– Legközelebb szintén Hargita megyében, a gyergyószentmiklósi társulatnál fogok rendezni. Úgymond premiernek számító dolog, hogy a marosvásárhelyi főiskolán fogok tanítani. Mivel társulat nélküli, szabadúszó rendező vagyok, és mert kolozsváriként a kincses városhoz kötődőm a leginkább, egy régi tervet szeretnék megvalósítani Liviu Matei barátommal (aki egyébként a csíkszeredai előadás koreográfusa), nevezetesen egy olyan kulturális egyesületet szeretnénk alapítani, amelynek keretében másként tudok a színházhoz viszonyulni.
– Köszönöm a beszélgetést és sok sikert kívánok a tervei megvalósításához.
vissza a kiadáshoz
Forró Miklós minden cikke
FŐLAPTEST rovat összes cikke
|