***:
Magyar Örökség-díj
A Hámori József akadémikus kezdeményezésére életre hívott Magyarországért Alapítvány kuratóriuma évente négyszer osztja ki a Magyar Örökség-díjakat azoknak, akik megérdemelték, hogy bekerüljenek a Magyar Szellem Láthatatlan Múzeumába. Ötvenharmadik alkalommal adták át a Magyar Tudományos Akadémia zsúfolásig megtelt dísztermében 2009. március 21-én délelőtt. Az idei díjazottak: az Angelika Leánykar és karnagya, Gráf Zsuzsanna európai rangú kórusművészetéért, Regőczi István atya magyarságmentő papi szolgálatáért, Seregélyes Tibor, a Kárpát-medence teljes növényvilágának képi megörökítéséért, idősebb és ifjabb Rubik Ernő világraszóló mérnöki alkotómunkájukért, a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola („Kisképző”) 230 éves művészeti és nevelő munkájáért. Az idei díjazottak közül az erdélyieket külön is kiemeljük, a díjátadáskor elhangzott laudációkat közöljük.
Bakos István művelődéskutató az állampolgári javaslatok alapján javasolta, hogy születésének 150., halálának 80. és az egykori otthonában létrehozott kisbaconi emlékház megalapításának 40. évfordulója alkalmából Benedek Elek életműve is kerüljön be a láthatatlan múzeumba. Veres-Kovács Attila javaslatára a marosvásárhelyi Hunyadi László szobrászművész jeles történelmi, irodalmi és közéleti személyiségekről készült szoborsorozatával, nemzeti panteonjával érdemelte ki a díjjal járó oklevelet és aranyjelvényt.
A hagyományoknak megfelelően az egyik díjazott szólalt meg köszönetképpen. Stílszerűen az Angelika Leánykar adta elő Jókai Anna verssoraira írott Öregisten, Nagyisten című, majd befejezésképpen Bartók Tavasz, Orbán György Vale, vale, valamint Caccini Ave Maria című művét.
Az ünnepségen jelen volt Kányádi Sándor is, akinek a 80. születésnapja alkalmából frissen kapott Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjéhez a közönség, és ezúton a Művelődés szerkesztősége és egész olvasótábora nevében szeretettel gratulálunk!
(SZS)
vissza a kiadáshoz
*** minden cikke
MAGYAR ÖRÖKSÉG-DÍJ rovat összes cikke
|