|
|||||||||
Takács Gábor:
Barcsay Jenő tanár és festőművész emlékére
A közelmúltban a szerencsés véletlenek egybeesése folytán Barcsay Jenő és művészete gyakran került az érdeklődés központjába. Tavaly decemberben a Korunk Galéria szervezésében láthattunk egy gyűjteményes, értékmegőrző kiállítást Kolozsváron a Bánffy palota termeiben, ahol Barcsay Jenő nevével és munkáival is találkozhattunk. Később Kántor Lajos Barcsaytól Vinceffyig című könyvét mutatták be szintén a kincses városban a Gaudeamus könyvesboltban, mindkét eseményről Német Júlia írását olvashattuk a Szabadság hasábjain. Ugyanakkor a Kelemen Lajos Műemlékvédő Társaság közbenjárására készült emléktáblát is leleplezték a mester szülőházán a mezőségi Katona egykori jegyzői kúriáján.
Barcsay Jenőről szükségszerűen kettős képet alkottunk: Barcsay a festőművész és Barcsay a pedagógus. Ám ennél ő valójában jóval több volt: jelenség. Az az ember, akit mindenki ismert festészetéről, mozaikjairól, a televízió és a rádió műsoraiból, vagy akár kirakatok fotóiból. Kicsiny, gondozott alakja, ápolt fehér szakálla mindenhol tiszteletet keltett, ahol feltűnt. Sétabotjával, tanáros külsejével, szemüvegén átvillanó szigorú tekintetével maga volt az élő történelem. Alakja szervesen illeszkedett be környezetébe, mintegy aláhúzva tér és forma egységéről kialakított elméletét. Közismert alakja nemcsak kiállítótermekben és múzeumokban volt ismeretes, a kabarék szövegírói is szívesen éltek a lehetőséggel, hogy utaljanak rá. És itt hadd meséljek el egy rövid kis történetet. A nyolcvanas évek közepén Budapesten jártam, és alkalmam volt megnézni egy kabaréműsort Rátonyi Róbert előadásában. Ebben a műsorában Rátonyi Róbert a képzőművészet mai helyzetét taglalta, a különböző elburjánzott irányzatokat állította pellengérre. Egy adott pillanatban így fogalmazott: „Nem így látta ezt a nagy Szinyei Merse, de még Barcsay mester se”. Barcsay az az ember volt, akit a minisztertől az utcaseprőig mindenki Jenő bácsinak szólított. Abban a szerencsés helyzetben voltam, hogy személyesen ismerhettem, több alkalommal is interjút készíthettem vele, és nagyon sokat tanulhattam tőle. Húga, Erzsike néni Szamosújváron élt. Én abban az időben Szamosújvárra ingáztam. Barcsay Jenő évente többször meglátogatta húgát, ilyenkor utánam küldött, sokat beszélgettünk, bíztatott, bátorított, kijavított és tanácsokkal látott el. Mindig a legnagyobb hálával és szeretettel gondolok vissza ezekre a találkozásokra. Megajándékozott a Művészeti anatómia, a Tér és forma, valamint Kepes György A látás nyelve és A világ új képe a művészetben és a tudományban című kulcsfontosságú munkákkal, és kitűnő pedagógiai érzékkel próbált bevezetni a képzőművészet gazdag tárházába.
A beszélgetés lassan beindult. A kezdetről Barcsay Jenő így mesélt: „Életemet a véletlenek sorozata alakította. Nem gondoltam rá, hogy festő lehetek. A véletlen összehozott két olyan emberrel, akik életemet irányították. Gulyás Károly rajztanár ajánlott be egy nagyon gazdag úrnak, Soófalvy Ilyés Sándornak, aki havi 400 koronával segítette tanulásomat. Szegény szülők gyermekeként dehogy jutottam volna fel másképpen Budapestre. 1920-ban kerültem be a Képzőművészeti Főiskolára. Határtalanul boldog voltam, hiszen olyan emberek között élhettem, mint Szinyei Merse Pál, Lyka Károly, Vaszary János, Csók István és Rudnay mester.” 1945-ben a Budapesti Képzőművészeti Főiskola tanára lett, és itt tanított harminc éven át, hetvenöt éves koráig. A képzőművészeti főiskola tanáraként a minisztérium határozott kívánságára anatómia könyvet kellett készítenie.
Festészetének vissza-visszatérő témái az embert foglalkoztató kérdéseket vizsgálják. Ember-alakjai leegyszerűsített, kétdimenziós síkban kelnek életre, mint mozgással telített képi jegyek. Festészetében a tónusértékek a kép egyensúlyának lényeges elemei. Kiemelkedő munkái: A munkáslány, Kőhegy, Szentendrei házak, Dombos táj, Beszélgetők, Gyászolók, Boltívek, Félelem stb. Grafikáiban nyomon követhető a Mezőség sajátos motívumainak művészi metamorfózisa, amely a későbbiekben a Szentendrei táj képével azonosul. Grafikáiban a mezőségi táj dombok, házak, fák, felhők, gabonatáblák szerves összességéből alakul ki, és keretbe foglalva kap életre. Rézkarcaiban példátlan egyszerűséggel bontja elemeire a tájat, megdöbbentő módon érzékelteti a gabonatáblák hullámzását. Barcsay Jenő munkásságában igen fontos szerepe van a mozaiknak. Ezekben egységgé ötvöződik a régi világ hangulata a mai élet és a konstruktív építészet követelménye. Szentendrei mozaikját a Megyei Művelődési Központ számára készítette 11 x 3 méteres méretben. E mozaikon nem találunk természethű részleteket. Az alakok csak jelzettek, a fejek korongok, az arcra utaló jelek is hiányoznak. A szentendrei mozaik stílusa visszanyúlik a bizánci mozaik erőteljes előadásmódjához. Szigorú formarendjét érzelmileg motiválják, drámai feszültséggel töltik meg az ellentétes színharmóniák.
Nagyon röviden beszéltünk Barcsay Jenőről és művészetéről. A téma mindenképpen sokkal több időt és teret igényelne. A Kelemen Lajos Műemlékvédő Társaság közbenjárására készült emléktáblával törleszthettünk vajmi keveset a pedagógus, a festőművész és az ember Barcsay Jenővel szembeni sokévi adósságunkból. vissza a kiadáshoz minden cikke GALÉRIA rovat összes cikke |
|||||||||
|