|
|||||||||
Takács Gábor:
A Távol-kelet varázsa
A keleti kultúra, a Távol-kelet varázsa, az egzotikum mindig nagyon foglalkoztatott. Néhány éve egy tanulmányút alkalmával lehetőségem nyílt bepillantani a Közel-kelet színes, gazdag világába. Jeruzsálem, Haifa, Tel Aviv látogatása adott erre lehetőséget. Már kezdetben, amikor Tel Avivban repülőgépem kerekei földet értek a Ben Gurion repülőtéren egy késő éjszaka pálmafákkal díszített, egzotikumot lehelő térségében, tudtam, hogy mindent el fogok követni egy Távol-Keleti út megvalósítására. Alig most, az elmúlt év októberében teljesült ez az álmom, amikor egy Pekingben rendezett Exlibris kongresszus alkalmával közel 10 napot tölthettem a kínai fővárosban. Az utat hosszas készülődés előzte meg, a sok információ lassacskán összefüggő képpé állt össze bennünk s bár olvasmányélményeink alapján tudtuk, hogy mire várhatunk, a hatás mégis sokkoló volt.
De mielőtt Pekingről beszélnénk hadd szóljunk néhány szót Kínáról is. Kína a világ legnépesebb országa. Becslések szerint lakóinak száma több mint 1,3 milliárd. Területe Oroszország és Kanada után a legnagyobb kiterjedésű. Valójában a szélsőségek országa: paloták, felhőkarcolók közvetlen szomszédságában találunk sárkunyhót, jurtát, a kényelmes modern tömegközlekedési eszközök mellett ott láthatjuk a riksát is. Kína a világ legnagyobb légszennyezője az Amerikai Egyesült Államok után. Több városában néha látni is alig lehet a szmogtól. Ottlétünkkor az olimpia alatt hozott különböző intézkedések miatt a helyzet sokat javult, de ez sajnos nem lehet tartós, az ideiglenes megszorítások feloldásával újra visszaáll a régi állapot. Ami a lakosságot illeti, Kínában közel 55 különféle nemzeti kisebbség él. A vallás és a filozófia három nagy áramlata a konfucianizmus, a taoizmus és a buddhizmus békésen megfér egymással. Az utóbbi években a titokzatosság légköre egyre több turistát vonz Kínába. Kínában a gazdasági élet liberalizálódása ellenére ma is kommunizmus van, diktatúra és egy párt rendszer, bár ottlétünk alkalmával egy pillanatig sem éreztük ezt. Nem volna érdektelen átgondolni, hogy mi lehetne az európai kultúra és a keleti gondolkozás ötvözetéből, a kínai nép szorgalmát és fegyelmezettségét is figyelembe véve. Néhány szót szólnunk kell a napjainkban oly sokat emlegetett Tibetről is. Tibet az a birodalom, mely a béke és a megvilágosodás jelképe volt mindenkoron. Sajnos ez napjainkban nem jellemző a térségre. A közelmúltban történt zavargások megbolygatták a vidékre jellemző békét és harmóniát. A nép több mind 500 éve ma is Buddha tanait követi. Nekünk magyaroknak Tibet hallatán Kőrösi Csoma Sándor jut eszünkbe. A térséget kutató tudós 1819 januárjában kezdte meg nagy vállalkozását, melynek célja a magyar nemzet eredetének felkutatása volt.
Peking leginkább több száz éves templomairól, palotáiról, pagodáiról ismert. Az utóbbi években a hutongok helyén hatalmas épületek emelkednek a város fölé. Ilyen a madárfészekre emlékeztető Nemzeti Stadion, a buborékokból épült Nemzeti Uszodaközpont és néhány tízfokos szögben egymás fölé hajló irodatorony. A madárfészek alakú Nemzeti Stadiont a svájci Jaques Herzog és Pierre de Neuron tervezte. A Madárfészek szakemberek szerit 36 év legjelentősebb stadionépítészeti eredménye. A Nemzeti Uszoda érdekessége, hogy az építők négyezer, levegővel töltött áttetsző műanyag buborékkal burkolták be a 17 ezer néző befogadására alkalmas csarnokot. Peking arculata nagy változásokon ment keresztül. Tradicionális kínai udvarházak, gyárak és jellegtelen lakótömbök sorait rombolták le, hogy hatalmas toronyházaknak, felhőkarcolóknak adjanak helyet. A Tiltott Város és a számos turistalátványosság kivételével a hutongok udvarházai gyakran válnak az útszélesítések és a nagyszabású építkezések áldozataivá.
A Tiltott Városba a magas, cinóbervörös falú Déli Kapun át léphetünk be. A kapu előtti téren mindig nagy a sokadalom, a tumultus. A Külső Udvarban emelkedik a Gondviselő Összhang csarnoka, melyen túl keskeny udvar látható, ahonnan kapuk vezetnek az udvar nyílt területére. Talán itt kell megemlítenem, hogy a csarnokok bejáratát oroszlán párok őrzik. A hím oroszlán lába alatt labda, a nőstény lába alatt kölyökoroszlán látható. Az épületek előtti udvarok érdekessége, hogy hatalmas bronzüstöknek adnak helyet, melyeket egykoron vízzel töltöttek meg, tűzoltás céljaira. Egyébként a víz és a tűz, e két elemi erő sokat foglalkoztatta a kínai építészeket. Bizonyítékok erre a fenn említett bronzüstök, valamint az épületek ereszeit díszítő állatfigurák, a tetőőrzők. Innen az Égi Tisztaság kapuján keresztül a Belső Udvarba jutunk, ahol három fényűző palota áll. A Belső Udvar délnyugati részében áll a Böjti Palota, ahol a császár böjtölt az áldozatok előtt. Ettől nem messze áll a Kilenc-sárkányos Fal, egy szép 31 m hosszú mázas kerámiával borított szellemfal. Itt kell megjegyeznem, hogy a kínai sárkány kedvelt díszítő elem az építészetben. Különböző állatok keveréke: kígyóteste, szarvas agancsa, bikafüle, sólyomkarma, és halpikkelye van. Mágikus képességekkel rendelkezik. Az ötkarmú sárkány a császár hatalmát jelképezte, ezért kizárólag csak a császári épületeken alkalmazták. A kínai sárkány, ellentétben a nálunk ismert sárkány fogalmával, jótékony lény, védelmet és szerencsét biztosít. 2002-ben a Tiltott Város felújításához kezdtek, és ma már teljes pompájában látható a császári hatalmat szimbolizáló palotaegyüttes, ez a hatalmas beépített térség, mely valójában város a városban. A Tiltott Városról a teljesség igénye nélkül beszéltünk, nagy általánosságban, hiszen e hatalmas terület bemutatása lényegesen több időt és teret igényelne. vissza a kiadáshoz minden cikke GALÉRIA rovat összes cikke |
|||||||||
|